שאלות ותשובות

בגידה ורכוש משותף – האם בגידה של אחד מבני הזוג מזכה את הצד הנבגד בחלק גדול יותר ברכוש המשותף?

רבים סבורים כי מעשה הבגידה הוא עילה לקבלת חלק גדול יותר ברכוש. פסיקת בג"ץ קובעת כי “אין נענשים על בגידה למפרע על ידי נטילת הזכויות ברכוש המשותף." אין במעשה הבגידה כדי לחלק את הרכוש באופן לא שוויוני. יתר על כן נקבע בבית המשפט העליון הצד “האשם" בפירוק הנישואין אינו מאבד זכויות רכושיות גם אם לצורך העניין הוא האשם היחיד בפירוק הנישואין.

קיבלתם כסף מההורים שלכם כמתנה, אתם מחליטים להיפרד- האם כספים שניתנו מהווים מתנה או הלוואה?

במקרים רבים הורי בני הזוג מעניקים להם כספים לאחר הנישואין ואולם כאשר חל משבר בין בני הזוג והשניים מחליטים להיפרד, עולה השאלה האם הכספים ניתנו כמתנה או כהלוואה? כמובן שההורים שנתנו את הכספים טוענים כי מדובר היה בהלוואה. במקרים כאלו מוגשת תביעה להשבת הכספים הללו.
בית המשפט לענייני משפחה קבע כי כאשר הכספים ניתנו על ידי בן משפחה מדרגה ראשונה (כגון אב ובנו) אזי קיימת חזקה שמדובר במתנה ועל ההורים הנותנים חלה החובה להוכיח כי הכספים ניתנו כהלוואה.
ואולם, החזקה הנ"ל מתקיימת רק במקרים בהם, בעת נתינת “המתנה" התקיימה מערכת יחסים טובה בין הנותן למקבל, כזו שיכולה להעיד על כוונה לתת מתנה

החלטתם להתגרש? היכן לפתוח תיק- בית משפט או בית הדין הרבני?

קיימת סברה כי במקרה של גירושין, לאישה כדאי לרוץ לבית המשפט וכי לגבר כדאי לרוץ לבית הדין הרבני. המקור לסברה הינו שלכאורה בתי הדין הרבניים הינם “בעד הגבר". ובכן, סברה זו אינה נכונה. 

במקרים מסויימים פתיחת תיק בבית הדין הרבני עשויה להיטיב עם האישה ולהיפך, עשויה לגרום נזק לגבר.

מה מומלץ? לפני שרצים לפתוח תיק מומלץ לפנות לייעוץ משפטי על מנת לבחון את השיקולים ולבנות את האסטרטגיה המתאימה למקרה הספציפי.

תשלום במזומן – מה קורה כאשר לקוח משלם את מזונות ילדיו במזומן ולא דאג להחתים את הגרושה על קבלת הכספים?

לא אחת מגיע אלי לקוח ששילם את מזונות ילדיו במזומן במשך תקופה ארוכה ולא דאג להחתים את הגרושה על קבלת הכספים. תופעה זו קיימת גם במגזר העיסקי – אנשים שנוהגים לשלם במזומן (ככל הנראה על מנת לחסוך את המעמ) אך לא מקבלים אישור על קבלת הכסף. במקרים רבים, מקבל הכסף מוצא לנכון לדרוש את התשלום “המגיע" לו בשנית לאחר שידוע לו כי הצד השני לא יוכל להוכיח את טענתו כי שילם במזומן. לפיכך אני ממליצה כי גם כאשר משלמים במזומן יש לעשות זאת בדדרך אחראית, ולהחתיםאת הצד המקבל על אישור קבלת הכספים. דרך נוספת להעברת מזומן הינה באמצעות השירות “מזומן בזמן" בדואר ישראל אשר באמצעותו משלמים מזומן ומקבלים אסמכתא על ביצוע התשלום ושם המקבל.

ביטול הסכם גירושין – אימתי?

הפסיקה קובעת כי ביטול הסכמי גירושין יעשה במשורה אך ורק במקרים מיוחדים. יחד עם זאת חלק מהנושאים המוסדרים בהסכם גירושין ניתן לפתוח לדיון מחודש בהתקיים התנאים המתאימים. למשל – בנושא מזונות ילדים ניתן להגיש תביעות להפחתת המזונות, במקרים של שינוי נסיבות מהותי וכן להגדלת מזונות לעיתים גם ללא שינוי נסיבות כאמור. נושא נוסף שניתן לפתוח מחדש לדיון הינו נושא המשמורת והסדרי הראיה אשר ניתנים לשינוי בהתאם לטובת הילדים.

ילד שנולד מחוץ לנישואין – מהי חובת המזונות?

החובה לשאת במזונות ילדים עד גיל 6, מוטלת על אב יהודי מכוח הדין העברי. החובה קיימת גם כאשר ילד נולד מחוץ לנישואין ואפילו כאשר מדובר באב בעל כורחו. דמי המזונות אמנם משולמים, בד"כ, לידי האישה ואולם הינם עבור הילדים ולטובת צורכיהם.
לאחר גיל 6, החובה לשאת במזונות ילדים מוטלת על שני ההורים באופן שווה ובהתאם להכנסותיהם ולזמני שהות הילדים עם כל אחד מההורים.

לפיכך, אין הבדל בין ילד שנולד בתוך מערכת נישואין ומחוצה לה, בכל הקשור לתשלום מזונות אב.

סגירת תפריט
דילוג לתוכן