האם גבר שמרוויח פחות מאשתו חייב במזונות הילדים?

דמי המזונות נקבעים על פי הדין העברי, שהתאים לתקופה בה גברים היו המפרנסים היחידים במשפחה. היום, כאשר נשים רבות מרוויחות משכורות גבוהות, מתחשב בית המשפט בנסיבות הספציפיות בבואו לפסוק דמי מזונות.

בני זוג החליטו להתגרש לאחר 14 שנות נישואין. יש להם שלושה ילדים מקסימים, כולם קטינים. הגבר נהג מונית שכיר ומשתכר כ- 5,000 שקל בחודש. אשתו היא מעצבת פנים עצמאית המשתכרת 15,000 שקל נטו לחודש בממוצע. לבני הזוג דירה בבעלותם. האם הגבר צריך לשלם מזונות לקטינים? אם כן, כמה?

צרכים הכרחיים ושאינם הכרחיים

על פי החוק, מוטלת על כל אב יהודי – עשיר או עני – החובה האבסולוטית לשאת בצרכים ההכרחיים של ילדיו הקטינים עד גיל 6. צרכים הכרחיים הם: מזון, בגדים, הנעלה, חינוך, בריאות וקורת גג. נכון להיום, האמדן הכלכלי של הצרכים ההכרחיים הוא כ-1,400 ש"ח לילד ותוספת עבור מדור שתקבע בהתאם למספר הילדים.

צרכים שאינם הכרחיים, כגון בילויים, חוגים, קוסמטיקה, חגיגות וימי הולדת ועוד  – ישולמו על ידי שני ההורים, בהתאם להכנסה הפנויה של כל הורה.

מזונות ממשכורת מינימום?

אז מה יעשה אותו אב, שמרוויח רק 5,000 שקל בחודש, ויש לו שלושה ילדים? תחילה, יקבע בית המשפט מהם הצרכים של הילדים, לאחר מכן יעריך את יכולתם הכלכלית של שני ההורים, וכאשר יקבע את גובה המזונות לילדים, יקח בחשבון גם את יכולתו של דני לספק את צרכיו שלו.

בבואנו להעריך את יכולתו הכלכלית של האב יש לקחת בחשבון גם את הנכסים שיש לו ולא רק את המשכורת החודשית שלו. במקרה שלנו, הדירה המשותפת של בני הזוג שייכת בחציה לאב, והדבר ישפיע על גובה המזונות שייפסקו שכן בית המשפט מתייחס לנכסים כמקור כספי נוסף ממנו ניתן לשלם את דמי המזונות.

משמורת משותפת בגילאי 6-18 = מזונות משותפים
בשנים האחרונות היינו עדים לפסקי דין שיוויוניים יותר, המטילים חיוב שווה במזונות הקטינים על שני ההורים כאשר המשמורת עליהם משותפת: בחלק מהמקרים נפסק, כי האב לא ישלם לידי האם דמי מזונות ובפסקי דין אחרים נקבע שהאב ישלם סכום זעום – למשל 600 ש"ח לילד. כדאי לציין שמשמורת משותפת מושגת, לרוב, בהליך גירושין שנעשה באמצעות גישור, המאפשר גמישות רבה בבניית התא המשפחתי החדש.
לאחרונה (19 יולי 2017) פסק בית המשפט העליון כי "בגילאי 6-15 חבים שני ההורים באופן שווה במזונות ילדיהם מדין צדקה, תוך שהחלוקה ביניהם תקבע על פי יכולותיהם הכלכליות היחסיות מכלל המקורות העומדים לרשותם, לרבות שכר עבודה, בנתון לחלוקת המשמורת הפיזית בפועל, ובשים לב למכלול נסיבות המקרה."
סביר להניח שפסק דין זה יורחב עד לגיל 18.

מאת: עו"ד ומגשרת מאיה הדס

סגירת תפריט
דילוג לתוכן