גישור בגירושין טובת הילד

מדוע כדאי להגיע לגישור במקרה של גירושין או פרידה?

1. יתרון בולט לקיום של הליך גישור בגירושין קיים כאשר לבני הזוג הנפרדים יש ילדים משותפים.

התא המשפחתי מורכב ממספר מערכות יחסים. בגירושין בא לקיצו הקשר הזוגי ואולם מערכות היחסים האחרות ממשיכות להתקיים ובמיוחד מערכת היחסים שבין ההורים לבין ילדיהם – הקשר ההורי, ומערכת היחסים בין ההורים לבין עצמם, ככל שהיא קשורה בילדיהם – ההורות המשותפת.

טובת הילדים מחייבת שיתוף פעולה בין ההורים על מנת שההורות המשותפת והקשר ההורי ימשיכו להתקיים באופן תקין לאחר הגירושין. מטרת הגישור בגירושין היא להגיע להסכמות בדרכי שלום, מחוץ לכותלי בית המשפט, על מנת לאפשר לבני הזוג לסיים את הקשר הזוגי, להיפרד זה מזו, ויחד עם זאת שיוכלו להמשיך להיות בקשר תקין ולנהל דו שיח בכל הקשור לילדיהם.

ניהול הליכים בבית המשפט עשוי להחריף את הסכסוך בין בני הזוג ולמנוע מהם, בסיומם של ההליכים, את האפשרות לקשר מינימלי גם בכל הקשור לילדים.

במקרים רבים אף נוצר נתק בין הילדים לבין אחד ההורים (בד"כ האב) והניזוקים העיקריים מכך הם הילדים. הליך הגישור יחזק את יכולתם של בני הזוג לתקשר גם לאחר הגירושין ולהמשיך לדאוג לרווחתם וטובתם של הילדים.

2. הגירושין או הפרידה, באופן טבעי, מלווים באמוציות קשות, לפעמים אף בתחושות של שנאה, רצון עז לנקום, ועוד. תחושות אלה ואחרות מקשות על בני הזוג להגיע להידברות ביניהם ותפקידו של המגשר הוא לסייע לבני הזוג להגיע להידברות ולנהל דו שיח באמצעותו יוכלו להגיע להבנות, הסכמות ופתרונות שיובילו להסכם גירושין ולסיום הקשר הזוגי ביניהם מבלי להידרש להליכים בבתי משפט ובאופן שיוכלו לשמר את הקשר ההורי ואת ההורות המשותפת.

3. הליך הגישור בגירושין מבוסס על הסכמה, חסוי, מהיר ובעל עלויות נמוכות. זהו הליך בלתי פורמלי המאפשר פתרונות יצירתיים והשגת “צדק אינדיווידואלי". הליך הגישור יוצר מחוייבות גבוהה יותר לביצוע הסכם הגירושין ובכך נמנעים סכסוכים עתידיים. (יתרונות אלה מפורטים בהרחבה בעמוד “יתרונות הליך הגישור").
 

סגירת תפריט
דילוג לתוכן